All-in-one počítače Atraktivní alternativa k desktopu či notebooku?

Počítače typu „vše v jednom“ svými vlastnostmi stojí na pomezí mezi klasickými stolními počítači a notebooky. Od každé z těchto produktových skupin si půjčují něco a přetvářejí to v zajímavý mix, který může být pro řadu zákazníků nejlepší možnou volbou.




Segment all-in-one počítačů má svá specifika a často zůstává, možná i trochu neprávem, poněkud opomíjen. Přitom jsou místa či situace, kde se nasazení počítačů „vše v jednom“ vysloveně nabízí. All-in-one PC má dnes v nabídce drtivá většina důležitých dodavatelů a rozhodně je tedy z čeho vybírat.

Spojení notebooku a desktopu

All-in-one počítače mají mnoho společného s notebooky. Do značné míry využívají jejich úsporného a kompaktního hardwaru (procesory, paměti, disky, grafické čipy atd.), kde se hraje o co největší úsporu prostoru a co nejnižší spotřebu, se kterou jde ruku v ruce (pokud možno) co nejnižší produkce odpadního tepla. Na druhou stranu podobně jako u současných notebooků moc nejde počítat s pozdější výměnou osazeného hardwaru, možnosti jsou zde omezenější než u klasických desktopů, a kromě RAM či SSD/HDD (a to ještě ne vždy) si toho uživatelé později již moc neupraví. S tím je tedy potřeba počítat již při nákupu. To samé platí i u obrazovky, která je pevnou a nedílnou součástí konstrukce. S desktopy pak mají počítače „vše v jednom“ společný úděl předurčující je k instalaci na jednom místě. Výhodou oproti klasickému stolnímu počítači je i kompaktnost, která šetří místo na pracovním stole či jiném místě nasazení, a většinou i jejich větší reprezentativnost (lze najít opravdu hezké modely). Příjemná je také redukce počtu nejrůznějších drátů a kabelů, které jsou nerozlučně spjaty s většinou desktopů…

Uplatnění

Kam se tedy typický all-in-one počítač hodí? Samozřejmě záleží na vkusu každého zákazníka, ale typicky jde např. o recepce, kanceláře, lékařské ordinace, nejrůznější obchody a služby, ale usadit se bez problémů mohou i v domácích kancelářích nebo třeba dětských pokojích (i když třeba na hraní moderních AAA her to u většiny modelů úplně nebude). Zkrátka všude tam, kde záleží na designu a prostorovém cítění, ale maximální výkon není tím nejdůležitějším požadavkem (ačkoli lze narazit na výjimky, kde je však již potřeba nejen pečlivější výběr, ale zejména dostatek dostupných financí).

Volba pro méně náročné

Základní, avšak všestranně vybavené modely, jejichž výbava ani provedení nebudou běžného uživatele výrazněji omezovat, lze pořídit za ceny začínající kolem 10 000 korun, což může být, s přihlédnutím k tomu, že již není nutné pořizovat monitor, zajímavým benefitem a faktorem při rozhodování… V cenově nejdostupnější třídě all-in-one počítačů má svá želízka v ohni celá řada známých výrobců včetně Aceru, Asusu, HP nebo Lenova. U Aceru se můžete podívat např. po modelech Aspire C22 a C24. Asus zaujme řadou Vivo a HP kromě spotřebitelských modelů jako HP 200, HP 205 či HP 22 a HP 24 nabízí také byznysově orientovaný model HP ProOne. Stranou nezůstává ani Lenovo, u kterého lze opět vybírat z celé řady spotřebitelsky i byznysově orientovaných počítačů. Poohlédnout se můžete např. po modelech IdeaCentre 3 (nebo 340) či již lépe vybavených zástupcích, jako jsou V530, V540 či V30a.

Všestranná střední třída

Ve střední třídě, která se cenově pohybuje na úrovni okolo 25 000 korun a výše, také najdeme celou řadu zajímavých zařízení. Výbava je již všestrannější a uživatel tak nutně nebude výrazněji limitován výkonem procesoru ani rychlostí a kapacitou úložiště. Rozšiřuje se i nabídka portů a dalších doplňků, jako jsou webové kamery, lepší reproduktory či mikrofony, dodávané příslušenství apod. U Aceru v této třídě bojují např. modely ze sérií Z24 nebo C24 a C27. Zapomínat bychom neměli ani na Dell – ten domácím uživatelům nabízí designově i parametrově zajímavé modely Inspiron 24 a Inspiron 27 a do firem naopak posílá modely jako Optiplex 22 a Optiplex 24. Fujitsu aktuálně nabízí modely Esprimo K5010 a K558, které cílí např. na školy či úřady. Z nabídky HP můžeme vyzdvihnout model EliteOne 800 s úhlopříčkou 23,8" nebo 27". Vedle procesorů Intel Core desáté generace nabízí volitelnou grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 2070 Super, a jde tak o zařízení vhodné i pro náročnější činnosti. Vrcholem nabídky společnosti Lenovo v segmentu all-in-one počítačů je model ThinkCentre M920z, ve kterém výrobce předvádí to nejlepší, co umí, a zaujme tak i náročné zákazníky.

Pokud chcete to nejlepší

Zde přichází na řadu Apple, který je mnohými považován v segmentu „počítačů vše v jednom“ za jakýsi etalon či vzor, protože jeho populární iMacy mají tradici a narazit na ně můžeme docela často (nejenom ve filmech či seriálech). Kromě nedávno inovovaného 27" iMacu zaujme zejména vrcholný iMac Pro, který oslní nejen svým designem a provedením, ale také neskutečnou výbavou (pojme až procesory Intel Xeon, grafiky Radeon Pro Vega 64X, 256 GB RAM nebo 4TB SSD úložiště), avšak i neskutečnou cenou. Za podobně troufalý pokus jako Apple iMac Pro můžeme označit i Microsoft Surface Studio 2. I v tomto případě hovoříme o originálním a patřičně drahém zařízení, které zaujme nejen estetickým provedením, ale také svou ergonomií a výbavou čítající např. polohovatelný dotykový 28" panel s poměrem stran 3 : 2, přesné dotykové pero nebo dedikovanou grafiku Nvidia GeForce GTX 1070. Konzervativnější alternativou k výše zmiňovaným produktům může být elegantní HP Envy 32 s 31,5" 4K panelem, grafikou Nvidia GeForce RTX 2080 Max-Q, špičkovou konektivitou včetně rozhraní jako USB-C a Thunderbolt 4 nebo drobnostmi jako podložka pro bezdrátové nabíjení mobilního telefonu a reproduktory Bang & Olufsen.

Autor: František Doupal, zdroj: www.rmol.cz