IT Zprávy

30.1.
Nejpozoruhodnější technologie na CES 2023, které nelze nechat bez povšimnutí

CES 2023 se vrátil do bojové formy po době většího útlumu v posledních dvou letech. Největší světové technologické společnosti se znovu sjely do Las Vegas a přivezly s sebou pozoruhodné zboží. Mohli jsme vidět mimo jiné obrovskou bezdrátovou televizi, řadu nových technologií u nových notebooků a další elektroniky a ano, objevily se i zcela netradiční věci jako například čidlo čůrání ve vaší toaletě. Pojďme se tedy na nejzajímavější z novinek podívat.

19.1.
Co nás čeká v roce 2023?

Technologie se již dávno staly nedílnou součástí našich životů a ve větší či menší míře dopadají na každého z nás. Někdy jsme rychlostí jejich nástupu dokonale zaskočeni. Aby se nám to nestalo i letos, společně si nyní přiblížíme některé z oblastí a trendů, které nás budou během následujících měsíců ovlivňovat nejvíce.

9.11.
Chytrá domácnost nám zjednoduší život a pomůže ušetřit

Přístroje a systémy, spadající do kategorie, kterou souhrnně označujeme termínem „chytrá domácnost“ nebo „smart home“, zažily během covidové pandemie nebývalý růst zájmu. Protože většina z nás trávila ve svých domovech podstatně více času, přemýšleli jsme, jak udělat své bydlení jednodušší a příjemnější. Jedním z dalších efektů nasazení smart home, který je dnes také velmi důležitý, je i snížení spotřeby elektrické energie. Navíc by mohlo jít o pěkné vánoční dárky.

7.11.
Rozhovor s Marcelem Divínem z firmy Epson

Pro naše zákazníky nám Marcel Divín, zástupce společnosti Epson, odpověděl na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

17.10.
Zajímavosti z veletrhu IFA 2022

Na začátku září v Berlíně proběhl další ročník veletrhu spotřební elektroniky IFA. Poprvé od vypuknutí covidu-19 v (téměř) klasické podobě. A opět bylo na co koukat… Výrobci se předháněli v tom, kdo představí zajímavější novinky, a návštěvníci, kteří do Německa vážili cestu, jistě nelitovali. Těm ostatním přinášíme následující řádky, na kterých si vybrané novinky přiblížíme.

21.9.
Největší upgrade v historii Etherea – The Merge

The Merge, neboli sloučení, je nejvýznamnější upgrade v historii Etherea. Sloučení představuje spojení stávající exekuční vrstvy Etherea (Mainnet, který dnes používáme) s jeho novou konsensuální vrstvou proof-of-stake, Beacon Chainem. Eliminuje potřebu energeticky náročné těžby a místo toho zajišťuje síť pomocí vsazeného ETH.

10.8.
Rozhovor s Petrem Ondrášem z firmy Asus

Pro naše zákazníky nám Petr Ondráš, zástupce společnosti Asus, odpověděl na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

2.8.
Sítě v roce 2022: Wi-Fi 6(E), rychlý Ethernet a cloudová správa

Počítačové sítě jsou dnes ve své drátové či pevné podobě nedílnou součástí výbavy drtivé většiny institucí, podniků i domácností. Doprovázejí nás všude, ve dne, v noci, v interiéru, v exteriéru, na každém kroku. A naše nároky na ně vzhledem ke stále intenzivnějšímu využívání nejrůznějších technologií neustále rostou.

20.7.
Bull market, Bear market

Ať už se pohybujete ve světě ekonomiky, akcií či kryptoměn, tak jste se s největší pravděpodobností už setkali s mnoha cizími slovy, které do těchto sektorů neodmyslitelně patří, avšak ne všechny z nich jsou mezi širší veřejností známé. Existují však dvě investiční fráze, které by měly být známější: býčí (bull market) a medvědí trhy (bear market). I když se oba používají k popisu toho, jak si trhy vedou, jsou to úplně jiná zvířata, pokud jde o dopad, který mohou mít na vaše portfolio a investiční rozhodnutí, která činíte.

6.6.
Rozhovor s Janem Márou z firmy Armor s.r.o.

Pro naše zákazníky nám Jan Mára, zástupce společnosti Armor, odpověděl na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

2.6.
Tiskárny a multifunkce v době post-covidové

S jednoúčelovými i více univerzálními multifunkčními tiskovými zařízeními se setkáváme dnes a denně. Většina firem jich má hned několik a zcela běžné jsou i v domácnostech. Pojďme se proto společně podívat na vývoj v této oblasti, protože ačkoli se může na první pohled zdát, že zařízení jako tiskárny se nemají příliš kam vyvíjet, opak je pravdou.

5.5.
Notebooky pro školáky a studenty

Zorientovat se v široké nabídce přenosných počítačů nemusí být pro rodiče ani samotné žáky a studenty vůbec snadné. Výběr je obrovský a vlastnosti i ceny značně rozdílné.

4.4.
Rozhovor s Tomášem Hrubošem z firmy iGet

Pro naše zákazníky nám Tomáš Hruboš, zástupce společnosti iGet, odpověděl na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

4.4.
Mobilní novinky z Barcelony

Na přelomu února a března letošního roku proběhl v Barceloně další ročník veletrhu Mobile World Congress. Primárním zaměřením veletrhu jsou sice mobilní technologie, ale podobně jako v případě veletrhu CES můžeme sledovat přesah i do dalších oblastí.

11.3.
Rozhovor s Veronikou Mandíkovou z firmy TRUST

Pro naše zákazníky nám Veronika Mandíková, zástupkyně společnosti Trust, odpověděla na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

10.3.
Kybernetická bezpečnost v roce 2022

Bezpečnost bude i letos patřit mezi nejdůležitější oblasti (nejenom) IT světa. Postupující digitalizace a prorůstání technologií do všech částí našeho soukromého a profesního života nám přináší nejen celou řadu benefitů, ale současně také rizik, jejichž možné dopady bychom neměli podceňovat.

7.3.
Rozhovor s Tomášem Froňkem z firmy ADART COMPUTERS

Pro naše zákazníky nám Tomáš Froněk, zástupce společnosti Logitech, odpověděl na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

7.3.
Kam se hodí mini PC

Existuje celá řada situací, kdy není nasazení velkého, výkonného a žravého stolního počítače možné nebo žádoucí. Důvodem může být nedostatek prostoru, potřeba zařízení skrýt před zraky návštěvníků, estetické provedení místa instalace nebo důraz na co nejnižší spotřebu.

22.2.
OLED vs Mini LED

Tolik možností, pokud jde o televizi. Začíná to velikostí a rozlišením, ale je třeba zvážit i konkurenční technologie podsvícení. Než tedy utratíte velké peníze za televizi ujistěte se, že získáte styl osvětlení, který skutečně chcete, a pochopte rozdíly mezi technologiemi OLED a Mini LED.

19.10.
Rozhovor s Davidem Kováčem z firmy AVACOM

Pro naše zákazníky nám David Kováč zástupce společnosti AVACOM, odpověděl na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

13.10.
Notebooky pro firemní klientelu

Notebooky pro firemní zákazníky, nebo chcete-li byznysové notebooky, bývají výkladní skříní většiny výrobců. Jde o důležitý segment, kde nechce nikdo udělat chybu, a na výsledné produkci je to znát. Výrobci právě sem soustředí to nejlepší, co mohou aktuálně nabídnout.

29.9.
Samsung ukázal budoucnost displejů

Na korejském veletrhu IMID 2021 ukázala společnost Samsung Display několik inovací v oblasti skládacích obrazovek OLED.

24.9.
Apple představil iPhone 13, nové iPady a Apple Watch

Jako každý rok, i letošní září bylo ve znamení tradiční podzimní konference, na které Apple představuje své nejnovější hardwarové kousky.

24.9.
ČTÚ spustil certifikované měření rychlosti NetTest

V pátek 17. září byl spuštěn Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) nový certifikovaný nástroj zvaný NetTest, který slouží k měření rychlosti internetu.

10.9.
Netflix spustí herní platformu

Nejoblíbenější a největší streamovací platforma pro filmy a seriály na světě chce od příštího roku rozšířit svou činnost o streamování videoher.

8.9.
První země přijala bitcoin jako oficiální měnu

V úterý 7. září se stal Salvador první zemí na světě, která přijala bitcoin jako oficiální národní měnu.

7.9.
NFT – umění budoucnosti

Digitální svět má poslední měsíce nový fenomén. Zatímco stále přetrvává mánie okolo kryptoměn a bitcoinu především, do mainstreamu si nyní razí cestu takzvané NFTs, které si lze v případě aktuálního trendu představit jako digitalizované sběratelské artikly.

31.8.
Rozhovor s Drahoslavou Ševčíkovou z firmy FRACTAL DESIGN

Pro naše zákazníky nám Drahoslava Ševčíková zástupce společnosti Fractal Design, odpověděla na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

30.8.
Microsoft 365 – Kancelář rychle, snadno a bezpečně

Pod názvem Microsoft 365 se skrývá řešení společnosti Microsoft, díky kterému lze využívat kancelářské aplikace a další užitečné služby poskytované za pravidelný (nejčastěji měsíční či roční) poplatek.

16.8.
Jaké viry ohrožují mobilní telefony nejčastěji?

Máte chytrý telefon a připojujete se k internetu? Pak byste měli zpozornět.

16.8.
Intel vyvíjí Thunderbolt 5

V laboratořích Intelu už se pracuje na next-gen Thunderboltu 5 nebo možná „USB 80G“ s rychlostí až 80 Gb/s.

9.8.
Rozhovor s Radovanem Hoškem z firmy TURRIS

Pro naše zákazníky nám Radovan Hošek zástupce společnosti TURRIS, odpověděl na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

9.8.
Síťová úložiště oceníte nejen při práci, ale i zábavě

Síťová úložiště (NAS servery) se stávají běžnou součástí výbavy domácností i firem. Hardwarová i softwarová výbava moderních úložišť roste a jejich univerzální možnosti, díky kterým jsou dnes schopná zastat celou řadu úloh, by nám ještě před několika lety připadaly zcela netušené.

20.7.
Představen nový Nintendo Switch

Měsíce spekulací jsou u konce. Japonská videoherní společnost Nintendo na začátku července konečně ukázala vylepšenou verzi svého hybridního herního systému Switch.

16.7.
Microsoft představil Windows 11

Americká softwarová společnost Microsoft na konci června oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11.

22.6.
Nvidia DLSS vs. AMD FSR

Nvidia se svým DLSS trefila hřebíček na hlavičku. Ačkoli v první verzi si technologie prošla porodními bolestmi, od verze 2.0 se AI upscale etabloval jako slušný posilovač výkonu, který stojí buďto jen malé ústupky ve kvalitě obrazu, anebo je srovnatelný s obrazem v původním rozlišení. DLSS nicméně běží pouze na kartách Nvidia a pouze na omezeném množství titulů. Proto se netrpělivě čekalo, až se AMD vytasí s podobnou funkcí.

18.6.
Přechod Etherea na Proof of Stake

Existuje více než osm tisíc různých kryptoměn, do širšího povědomí se ale dostalo jen několik málo z nich. Kromě bitcoinu jde také o ether, oběživo na technologické platformě Ethereum.

7.6.
Počítače na našich zápěstích

Nositelná elektronika, tedy zejména chytré hodinky nebo fitness náramky, je již řadu let velmi populární. Z často drahých a špatně využitelných zařízení se v krátké době staly univerzální, snadno dostupné, a především užitečné přístroje, které dokážou usnadnit a obohatit náš každodenní život.

1.6.
Rozhovor s Tomášem Hnilicou z firmy LG

Pro naše zákazníky nám Tomáš Hnilica zástupce společnosti LG, odpověděl na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

12.5.
Herní notebooky nejen do karantény

Herní notebooky jsou řadou zákazníků považovány za trochu kontroverzní kategorii, která vyčnívá nejenom svým designem, ale i cenou. Při bližším prozkoumání však rychle zjistíme, že to vůbec nemusí být pravda, a že naopak může jít o skvělé a všestranné pomocníky užitečné nejenom během karanténních opatření, ale i v běžném každodenním životě.

12.5.
Jak by měl vypadat monitor v roce 2021?

Počítačový monitor je nedílnou součástí výbavy mnoha domácích i firemních pracovišť. Navzdory faktu, že do obrazovky často koukáme dlouhé hodiny, byly monitory po dlouhou dobu opomíjené a jejich výběru se nevěnovalo moc pozornosti. Situace se naštěstí mění a zákazníci si začínají podstatně více všímat nejenom zobrazovacích vlastností, ale také výbavy, provedení a zejména ergonomických vlastností. Jaký by tedy měl ideální monitor, vhodný pro práci i zábavu, v roce 2021 být?

4.5.
Jarní novinky od Applu

Společnost Apple předvedla další řadu svých novinek.

30.4.
Rozhovor s Antonínem Charvátem z firmy EIZO

Pro naše zákazníky jsme se Antonína Charváta zástupce společnosti EIZO, ptali na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

28.4.
Prvni outdoorový televizor od samsungu

Společnost Samsung nyní uvádí na trh první televizor, který se chlubí přízviskem outdoorový.

28.4.
Konec 3G v Česku

Operátoři letos vypnou mobilní sítě 3G označované také jako UMTS (Universal Mobile Telecommunications System)

24.3.
Nové energetické štítky

Ve všech kamenných i internetových obchodech se od 1. března 2021 používá zcela nová verze obecně uznávaného energetického štítku EU.

11.3.
Rozhovor se Zdeňkem Králem z firmy OKI.

Pro naše zákazníky jsme se Zdeňka Krále zástupce společnosti OKI, ptali na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

5.3.
Rozhovor s Ľudovítem Gladišem z firmy Genesis

Pro naše zákazníky jsme se Ľudovíta Gladiše zástupce společnosti Genesis, ptali na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

24.2.
Na co se můžeme těšit v roce 2021

Nový rok jistě opět přinese celou řadu inovací. Na následujících řádcích si proto zkusíme společně nastínit, co nás v IT sektoru čeká a nemine v následujících měsících. A hned v úvodu vám mohu slíbit, že se ani letos určitě nebudeme nudit.

18.2.
Nová pravidla pro drony od roku 2021

Od 31. prosince 2020 začaly v praxi platit nová pravidla regulující provoz bezpilotních letadel, neboli dronů.